STATOR COIL 2004-2010 KAWASAKI KX250F 2005-2006 SUZUKI RM-Z 250 21003-0015 K2100-30027
Passer aux informations sur le produit
Features
  • Direct OEM replacement for seamless installation
  • Manufactured to exacting standards for reliability and durability
  • Designed to handle increased power loads
  • Stock mounting locations for easy fitting
Specifications
  • Interior diameter: 28 mm
  • Exterior diameter: 58 mm
  • Thickness: 16 mm
  • Stator to grommet wire length: 100 mm
  • Grommet to plug wire length: 375 mm
  • Pickup coil to grommet wire length: 80 mm
  • Number of wires: 7
  • Number of plugs: 3
  • Number of pins: 7
  • Wire-to-wire resistance (alternator): White to Yellow = 3.0 Ω ±20%
  • Wire-to-wire resistance (pickup): Green to Blue/White = 120 Ω ±20%
  • Wire-to-wire resistance (source): White/Red to Black/Red = 38 Ω ±20%